Dziś nasza strona na Facebook’u przekroczyła 10 tysięcy polubień! Jest nam ogromnie miło, że tak dużo osób interesuje się kuchnią wegetariańską. Motywuje nas to do dalszego działania i rozwijania naszej kulinarnej pasji. Cieszymy się, że zapotrzebowanie na wegetariańskie przepisy jest coraz większe. I oby tak dalej!
Z dużym uśmiechem na twarzy upiekłyśmy wegańskie, drożdżowe, cynamonowe rogale. Domowe wypieki są zdecydowanie najlepszymi wypiekami, przekonałyśmy się o tym kolejny raz. Są baaaardzo wciągające, więc uważajcie!
ilość: 16 dużych sztuk
Składniki:
- 3,5 szklanki mąki
- 1/2 szklanki ciepłego mleka roślinnego (u nas owsiane)
- 1/2 opakowania świeżych drożdży
- 1 łyżeczka brązowego cukru
- 1 łyżka oleju
- szczypta soli
- 3 łyżeczki cynamonu
- 3 łyżki cukru pudru
- letnia woda
- dżem/marmolada/czekolada jako nadzienie do rogalika
- roztopiony olej kokosowy do wysmarowania rogalików
- olej i kasza manna (lub mąka) do wysmarowania blachy
Sposób przygotowania:
- Do kubka wkładamy pokruszone drożdże, dodajemy łyżeczkę cukru i zalewamy letnią wodą. Odstawiamy na parę minut.
- W tym czasie do dużej miski wsypujemy mąkę, szczyptę soli, cynamon, cukier puder i łyżkę oleju. Mieszamy, następnie zalewamy połową szklanki ciepłego mleka oraz drożdżami z wodą.
- Ugniatamy ciasto, aby wszystkie składniki się połączyły. W przypadku gdy ciasto jest zbyt lepkie dodajemy więcej mąki. Można również dodać więcej cukru pudru wedle uznania.
- Ugniecione ciasto odstawiamy w misce, przykryte ściereczką na godzinę w ciepłe miejsce (np. na grzejnik).
- W trakcie przygotowujemy blachę- smarujemy olejem i posypujemy kaszą manną.
- Po upływie godziny ciasto wykładamy na podsypany mąką blat i rozdzielamy na pół. Bierzemy pierwszą połowę i delikatnie ugniatamy, następnie wałkujemy na kształt koła o grubości około 0,5 cm.
- Kroimy koło na ćwiartki, następnie każdą ćwiartkę na pół. Powstają nam trójkąty, na których środek umieszczamy po łyżce nadzienia (u nas był to swojski dżem).
- Zawijamy tak, jak zawija się tradycyjnie rogaliki.
- Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.
- Gotowe umieszczamy na blaszce, smarujemy olejem kokosowym i pieczemy 30 minut w termoobiegu, następnie 8 minut zapiekamy od góry i dołu.
- Po wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!